Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Nowoczesne niebo

Ruslan Kositsyn,  Henrykh Zvytsevish,   Kateryna Gopanchuk,      Piotr Kardasz

Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu, ul. Sołtysowicka 19B, 51-168 Wrocław

Abstrakt

Obecnie lotnictwo odgrywa coraz większa rolę we współczesnym świecie. W artykule omówiono zawody Red Bull, które odbyły się w bieżącym roku w Gdyni. Przedstawiono kwalifikacje oraz cechy wymagane dla pilotów. Następnie omówiono obecne trendy w rozwoju lotnictwa. Zwrócono uwagę, że w najbliższym czasie będzie rosło zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pilotów w związku z rozwojem lotnictwa.}

Słowa kluczowe: nowoczesne lotnictwo, drony, kwalifikacje pilotów, White Knight.

 

Pełna treść Artykułu wraz z poprawnym formatowaniem dostępna jest w wersji PDF czasopisma -4/2015 - dostęp dla osób zalogowanych

 Wstęp


We współczesnym świecie lotnictwo jest coraz powszechniej wykorzystywane i nabywa coraz większego znaczenia. Chodzi tutaj nie tylko o przetransportowywanie ludzi i ładunków na duże odległości, lecz o wykorzystaniu aparatów lotniczych do aerofotografii, fotogametrii, w celach wojskowych, kosmicznych, do przetransportowywania paczek, amunicji, leków, etc. [1]. Nie ma wątpliwości, że zawód pilota w przyszłości będzie odgrywać bardzo istotną rolę, ponieważ stale wzrasta liczba dziedzin, w których można wykorzystywać różne aparaty powietrzne.

Zawody Red Bull

16 sierpnia 2015 roku w Gdyni odbyły się zawody Red Bull Flugtag. W ramach konkursu  każda ekipa (maksymalnie 4-osobowa) musiała zaprojektować, zbudować i polecieć własnoręcznie wykonaną maszyną latającą, napędzaną tylko i wyłącznie siłą ludzkich mięśni. Chociaż nasz projekt nie trafił do etapu finalnego, to każda chwila spędzona na projektowaniu samolotu sprawiała nam radość  [2].
Głównym celem zawodów Red Bull była nie tylko zabawa, ale również promowanie lotnictwa, jako najbezpieczniejszego oraz najszybszego środka transportu.


Rys. 1


Kwalifikacje i cechy pilota

Istnieje wiele rodzajów kwalifikacji dla pilotów wśród których można wyróżnić: ARO, ATCL, ATPL(A), ATPL(H), BPL, CDL(P), CPL(A). Obecnie, aby zdobyć kwalifikacje pilota, odpowiedni certyfikat obowiązkowe jest szkolenie teoretyczne i praktyczne.

Pilota powinny charakteryzować następujące cechy: odpowiedzialność, skrupulatność, spostrzegawczość, podzielność uwagi, umiejętność koncentracji na wiele godzin oraz oczywiście  odporność na stres i umiejętność zachowania zimnej krwi w sytuacjach kryzysowych. Do pracy w tym zawodzie dyskwalifikują poważne choroby oraz wady wzroku czy słuchu, brak koordynacji i słaby refleks. Poniżej zostały przedstawione statystyki dotyczące liczby pilotów posiadających rożne kwalifikacje oraz liczby pasażerów transportowanych przez lotnictwo w Polsce [5].


Tab.1 Liczba ważnych licencji pilotów w Polsce w latach

Tab.2 Liczba transportowanych przez lotnictwo pasażerów w Polsce w latach

Kierunki rozwoju lotnictwa

Jednym z nowoczesnych rodzajów latających aparatów są drony. Firma Amazon przedstawiła swój dron - Amazon Prime Air, którego zadaniem jest dostawa przesyłek w dużych miastach. Amazon Prime Air może transportować przesyłki o wadze poniżej 2,27 kg, co stanowi 86% wszystkich towarów przesyłanych przez Amazon, na odległość do 16 km [4].

Rys.2. Amazon Prime Air

Swój dron przedstawiła również kompania Google – Project Wing. Ten latający aparat może być wykorzystany do transportu na krótkie i długie dystansy nie tylko towarów zakupionych przez Google, ale również leków, jedzenia i odzieży dla stref zagrożonych. Maksymalna waga transportowanego towaru wynosi 10 kg [4].


Rys. 3. Projekt Wing

Nowoczesnym kierunkiem w rozwoju lotnictwa jest transport na strefę orbitalną.  Jednym z najciekawszych samolotów jest White Knight.  Wykorzystywany jest on do transportu statków kosmicznych SpaceShipOne i SpaceShipTwo na strefę orbitalną. White Knight może się wznieść się na wysokość do 16 km [3].

Rys. 4. White Knight

Wnioski

W najbliższym czasie będzie wzrastało zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pilotów. W związku z tym w najbliższej przyszłości będzie konieczne wyszkolenie wykwalifikowanych pilotów, którzy będą potrafili sterować najnowocześniejszymi aparatami lotniczymi, samolotami, dronami etc.

Literatura


1.https://pl.wikipedia.org/wiki/Fotogrametria

2.http://www.redbullflugtag.com/pl/pl/.

3.http://topwar.ru/21581-white-knigh-odin-iz-samyh-neobychnyh-letatelnyh-apparatov-sovremennosti.html.

4.http://www.novate.ru/blogs/300814/27516/.

5. http://www.ulc.gov.pl/pl/.

 

Pełna treść Artykułu wraz z poprawnym formatowaniem dostępna jest w wersji PDF czasopisma - dostęp dla osób zalogowanych

 

Komentarze obsługiwane przez CComment