Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Najlepsza część chemii LEKI

dr hab. Lilianna Trynda-Lemiesz
Redaktor Naczelny Postępów Farmacji

Jak twierdzą niektórzy LEKI to najlepsza część chemii. Trudno sobie wyobrazić nasze życie bez świadomości, że nie mamy tabletki, która potrafi przerwać ból lub obniżyć ciśnienie. Żyjemy w czasach spektakularnych osiągnięć chemii i medycyny, ale również w czasach, gdy często przegrywamy z chorobą.To chemia jest tą dziedziną, która pozwala projektować nowe bardziej skuteczne leki, udoskonalać syntezy leków już stosowanych oraz dbać o oznaczania ich czystości. Swoje wykłady z chemii dla studentów Farmacji zaczynam zazwyczaj sentencją Voltaira (1694-1778) „Lekarze zapisują lekarstwa, o których niewiele wiedzą, na choroby, o których wiedzą jeszcze mniej, ludziom, o których nie wiedzą nic."
Co się zmieniło na przestrzeni wieków? Jakie problemy nauka rozwiązała? Wydaje się, że pierwsza część opinii francuskiego filozofa o leczeniu jest już nieaktualna, ponieważ obecnie wiemy, jakimi związkami są leki, znamy ich wzory chemiczne, właściwości i co bardzo ważne wiemy coraz więcej o mechanizmach ich działania.

W prezentowanych artykułach mam nadzieję uda się nam dokonać przeglądu różnych specyfików począwszy od leków ratujących życie poprzez leki przeciwbólowe do związków, których zażywanie sprawia nam przyjemność. Chcemy przedstawić Państwu w sposób zrozumiały i dostępny mechanizmy zwalczania bólu, wyjaśnić jak farmakologia walczy z nowotworami, co nowego pojawia się w laboratoriach chemicznych i jakie są najnowsze trendy w chemioterapii nowotworów. Ważną grupą tematów będą stanowiły zagadnienia dotyczące leków pochodzenia roślinnego. Postaramy się również uzupełnić nasza wiedze o to, co nowego chemia proponuje stomatologii oraz jakie niesie zagrożenia.

Tematyka naszych artykułów będzie obejmować również problemy dotyczące tzw „suplementów diety” oraz skutków działania witamin i używek.

Chcielibyśmy przybliżyć szerokiemu gronu czytelników trudne, ale niezwykle interesujące i ważne zagadnienia związane zarówno z pozytywnymi jak i negatywnymi skutkami działania leków. Mamy nadzieję, że to się nam uda.
Redaktor naczelny

Komentarze obsługiwane przez CComment