Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego wsparciem rozwoju wielkopolskich firm

inkubator

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na specjalistyczne usługi badawcze zarówno wśród przedsiębiorców prowadzących innowacyjne firmy jak i osób przedsiębiorczych, chcących realizować swoje pomysły na biznes w dziedzinie zaawansowanych technologii (szczególnie chemii, biotechnologii, nowoczesnych materiałów lub IT) na terenie PPNT jesienią zostanie oddany do użytku Zespół Inkubatorów Wysokich Technologii.

Poprzez istotne uzupełnienie dotychczasowej infrastruktury Parku, umożliwiony będzie transfer i dyfuzja unikatowej wiedzy do gospodarki. Chociaż pierwsze parki naukowo-technologiczne powstawały w Stanach Zjednoczonych kilkadziesiąt lat temu, w Polsce dopiero niedawno nastąpił ich gwałtowny rozkwit. Można stwierdzić, że sama idea parków, choć zasługuje na rozpropagowanie, nie jest jeszcze szeroko znana i dobrze rozumiana wśród przedsiębiorców. Park naukowo-technologiczny jest bowiem naturalnym miejscem, w którym może rozwijać się firma działająca w obszarze nowych technologii, opierająca się na wynikach prac naukowych, badaniach własnych, zaawansowanych analizach i dostępie do specjalistycznej aparatury.

Innowacyjność szansą dla firm

ZIWT to kolejny element budowanego od 17 lat w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym własnego, lokalnego modelu transferu wiedzy. Dzięki niemu oferta PPNT jest jedyną tak kompleksową formą wsparcia współpracy nauki z biznesem w całej Wielkopolsce. Największa jak dotąd, również pod względem finansowym, inwestycja PPNT wymagała zakupu działki o wielkości 1,3 hektara. Park powiększy się do 5,4 hektara, a powierzchnia użytkowa do ponad 12 000 m2, z czego sam Zespół Inkubatorów to 5700m2.
W tym nowoczesnym kompleksie znajdą się wyposażone w meble, sprzęt, instalacje i aparaturę, przeznaczone pod wynajem, co ważne – po preferencyjnych stawkach – uniwersalne chemiczne i biotechnologiczne laboratoria badawczo-rozwojowe (30m2 i 50m2 – z aneksem biurowym), pomieszczenia biurowe i magazynowe. Ich funkcjonalność rozszerzają: laboratorium mikrobiologiczne (150m2), nowoczesna, bezpieczna serwerownia (120m2, 60 szaf 48U z podziałem na niezależne strefy) oferująca bogaty pakiet usług oraz hala technologiczna o wysokości 6m (160m2). Dla firm z branży chemicznej i pokrewnej wsparciem jest dodatkowa oferta technologiczna, syntetyczna i analityczna istniejącego w ramach PPNT Centrum Zaawansowanych Technologii Chemicznych (CZTChem).

Naukowe wsparcie dla biznesu

Oferowane na wynajem laboratoria chemiczne i biotechnologiczne stanowią uzupełnienie luki rynkowej, jaka istnieje w ofercie możliwości wykorzystania czy prowadzenia badań naukowych i działalności rozwojowej przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Dodatkową korzyścią dla tych firm jest specjalistyczna aparatura do badań analitycznych i technologicznych oraz wsparcie doświadczonej kadry naukowej, jaką dysponuje PPNT. Wybudowanie i wyposażenie odpowiedniego laboratorium czy zlecenie wykonania badań nie jest przeszkodą dla dużych firm, jednak ze względu na najczęściej milionowe koszty, leży poza zasięgiem mniejszych spółek. – mówi profesor Hieronim Maciejewski, Zastępca Dyrektora Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. – Tymczasem, dzięki ofercie ZIWT, opracowanie innowacji, udoskonalenie produktu czy usługi, ocena nowej technologii w praktyce lub przeprowadzenie odpowiednich badań nowego produktu będzie łatwiejsze i tańsze. Lokatorzy Zespołu Inkubatorów będą mogli jednocześnie korzystać na miejscu z pozostałej, szerokiej oferty już istniejących działów Poznańskiego Parku Naukowo-Technicznego, na którą składają się usługi proinnowacyjne oraz okołobiznesowe, wspierające ich rozwój (doradztwo, szkolenia, warsztaty, promocja, audyt technologiczny, pomoc w pozyskiwaniu środków z projektów badawczych UE). Nowo powstałym firmom Park oferuje działania inkubacyjne, ułatwiające przetrwanie wstępnej fazy funkcjonowania i dalszy rozwój. Infrastruktura budynku Zespołu Inkubatorów obejmuje także niezbędne elementy uzupełniające przestrzeń laboratoryjną, umożliwiające komfortową i wydajną pracę, takie jak recepcja, sale konferencyjne, przedszkole, parkingi, ksero, klimatyzacja, bufet. Kompleks Zespołu Inkubatorów zlokalizowany jest w Poznaniu, w dzielnicy Naramowice, przy ulicy Rubież 46. Wartość inwestycji współfinansowanej w 85 procentach ze wsparciem środków POIG w ramach działania 5.3 przekroczy 56 mln zł, z czego na wyposażenie badawcze przeznaczono 15 mln zł.

Więcej informacji na: http://www.inqbator.pl/

 

Komentarze obsługiwane przez CComment