Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Myco disel

W roku 2008 Microbiology przedstawiło odkrycie naukowców z Uniwersytetu Stanowego Montan i  Yeal i opisujące znalezienie grzyba Gliocladium roseum rosnącego w drzewie Eucryphia cordifolia w północnej Patagonii....

 

 

 

 

 

Patagonia jest obszarem położonym w Ameryce południowej i swoim obszarem obejmuje Argentynę oraz Chile. Znaleziony grzyb Gliocladium roseum ma jedną ciekawą właściwość, może on syntezować węglowodory jakie występują w oleju napędowym. Jest to pierwszy znaleziony organizm który może taką syntezę przeprowadzić.

 

 

Eucryphia cordifolia – zdjęcie pochodzi z wikipedii

 

 

Dr Gary Strobel nazwał produkowane substancje przez grzyba jako “mycodiesel”. Skład tego paliwa obejmuje estry acetylowe alkoholi takich jak pentanolu, heksanolu, heptanolu, oktynylu, sec-oktylu oraz decylu. Stężenie tych substancji nie jest wysokie, ale otwiera furkę dla poszukiwaczy oraz inżynierii genetycznej do poszukiwania nowych organizmów lub modyfikowanie poprzez transformacje genetyczne. Otrzymane z grzyba paliwo ma wystarczająco dobry skład, aby używać je od razu w konwencjonalnych silnikach typu diesla. Znaleziony grzyb, który posiada dodatkowo ciekawą właściwość rozkładania celulozy i może w przyszłości posłużyć do zagospodarowania odpadów drewnianych i przerabianie ich bezpośrednio na olej napędowy. Obecnie stosowane technologie stosują zgazowywania lub hydrolizę, lub termiczny rozkład odpadów drewnianych w celu uzyskania paliwa. Odkrycie jest dopiero początkiem ciężkiej pracy naukowców przed komercjalizacją projektu. Wymaga odpowiedniego dobrania warunków oraz sposobu pozyskiwania paliwa od grzyba. 

Microbiology 154 (2008), 3319-3328;

Komentarze obsługiwane przez CComment