Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Mocz

Marzeniem każdego kierowcy jest darmowe paliwo, obecnie najpopularniejszym paliwem jest benzyna, nie mniej jednak przejechanie 100km wciąż kosztuje. Biorąc pod uwagę koszt jaki potrzeba na przejechanie małym autem....

 

 

spalającym np.: 6 litrów benzyny wciąż jest wysoki (wynosi ok 25złoty, na 100 kilometrów). Koszt ten można zmniejszyć używając auta z silnikiem diesla, bądź z instalacją gazową, nie mniej jednak wciąż nie da się przejechać taniej niż około 18złoty za 100km.

Rozwiązanie tego problemu jest stosowanie innych paliw. Każde paliwo ma nałożoną akcyzę i rożnego rodzaju podatki, dlatego słyszy się coraz więcej na temat zastosowanie rożnych substancji nieobłożonych jeszcze podatkami (takimi jak olej roślinny, olej po smażeniu, olej opałowy, gaz do kuchenek). Wykorzystywanie tych substancji jako paliwa jest nie legalne.

 

Drugim rozwiązaniem jest zastosowanie konwencjonalnej energii w prototypach samochodów. Takie paliwa jeszcze nie zdążyły zostać opodatkowane jako paliwa, dlatego jest możliwe przejechanie 100km za kilka złotych korzystając na przykład z instalacji elektrycznej w samochodzie patrz (samochody elektryczne)

 

Jednym z kierunków jest poszukiwania nowych substancji, które mogą mieć zastosowanie jako paliwo. Jednym z takich substancji, o którym od czasu do czasu rozpisują się gazety jest mocz. Mocz składa się z:

woda 1,2 l

mocznik 400 mmol

chlorki 185 mmol

sód 130 mmol

potas 70 mmol

amoniak 40 mmol

fosforany 30 mmol

siarczany 20 mmol

kreatynina 11,8 mmol

moczany 3 mmol

glukoza 0,72 mmol

albuminy 1 nmol

oraz zawiera bardzo małe stężenie aminokwasów oraz metabolitów.

Czy na tym da się jeździć? - bezpośrednio oczywiście, że nie. Można natomiast użyć mocznika (H2N-CO-CH3) z moczu do przeprowadzenie elektrolizy. Elektroliza mocznika pochłania miej energii elektrycznej niż elektroliza wody. Wyniku elektrolizy mocznika powstaje azot, wodór, oraz dwutlenek węgla. Na takim wykorzystaniu moczu opierają się różne patenty oraz doniesienia prasowe. Oczywiście mocz można poddać fermentacji oraz destylacji i uzyskać inne paliwa, mocz doskonale nadaje się także jako nawóz do produkcji innych biologicznych materiałów.

 

Wykorzystanie moczu jako paliwa jest wciąż nie opłacalne, ale ni ewiadomo co przyniesie przyszłość. Miejmy nadzieje, że kiedyś wystarczy zrobić poranne siusiu do baku, aby pojechać do pracy:)

Komentarze obsługiwane przez CComment