Uniwersytet Johns Hopkinsa udostępnił dane dotyczące wirusa 2019-nCoV, teraz już SARS-CoV-2 powodujące chorobę COVID19. Zrobił to, ponieważ uważa, że dla społeczności jest to ważne i ma racje. Chyba jedna z nielicznych instytucji naukowych – państwowych, która rzetelnie informuje o przebiegu epidemii. Uniwersytet prowadzi stronę informacyjna na której można na bieżąco śledzić dane:
Trzeba, wiedzieć, że w dzisiejszych czasach, kto ma informację, ten ma władzę. Patrząc na dane, które niestety obiektywnie trzeba przyznać, nie są duże widzimy, z analizy przez Wolfram.
Dane epidemiologiczne dla nowego koronawirusa 2019-nCoV z Wuhan w Chinach, Szacowane przypadki nowej infekcji koronawirusem według kraju lub regionu.
Co możemy wyczytać:
Zachorowalność, a wiek
Niestety wirus nie wybiera, każdy jest narażony. Dobrze by było mieć dane populacyjne Chin i zestawić je zdanymi zachorowań. Wydaje mis się, że będą się pokrywały. Na wykresie widać, że jest więcej mężczyzn – nie to nie dyskryminacja przez wirusa – faktem jest, że mężczyźni są liczniejsi w chinach.
Uaktualnienie zgodnie z prośbą czytelnika:
Rozkład populacji w Wuhan może być inny związany z napływem osób zarobkowych - więcej imigracji mężczyzn do dużego miasta. Mimo użytych różnych wielkości barplotów, zastanawiające jest to że maksimum powinno być dla 45-49lat, a jest od 40 do 30 lat. Zachorowalność może być zwiazana z ogniskami choroby w mieście. Może jakiś zakład pracy.
Jak jest ze śmiercią.
Tutaj trzeba, przyznać, że to co mówią w mediach, że osoby starsze są najbardziej narażone na śmierć, to jest prawdą. Po 80 roku to prawie 80% szans na śmierć. Ale dane należy jeszcze skorelować z postępowaniem medycznym. Czy osoby starsze były intensywnie leczone, czy niestety zostały odsunięte na drugi plan leczenia.
Także jak patrzymy na choroby, najwięcej osób umarło, mając dodatkowe choroby, a raczej wirus był dodatkową chorobą do choroby chronicznej.
Sekwencja wirusa.
Badań jest mało, bo 38 rekordów, widać, że wirus mutuje. I zależy od regionu.
„Drzewo filogenetyczne lub drzewo rodowe – graf acykliczny przedstawiający ewolucyjne zależności pomiędzy sekwencjami lub gatunkami wszystkich organizmów, podobnie jak pokrewieństwo w rodzie ludzkim obrazuje drzewo genealogiczne. „
Nie wiadomo co będzie w przyszłości i co jest przyczyna mutacji. Możemy domniemywać, nie szukając winnych, że Polskie próbki, które miały być określone w ciągu 48 godzin są czyste lub wirus jest inny, lub to jest tylko grypa jeżeli objawy występują.
To są wstępne analizy, pierwszy raz używałem Wolfram’a przeważnie używam R crana.
Dedykuje to społeczności wykop.pl. Przy okazji jeżeli chcecie mieć odpowiedź na pytania, to zadawajcie, postaram się w ciągu 48 godzin pochylić się i zestawić dane, tak aby można było wiedzieć jak „przemawiają dane”.
Pamiętajcie - licza się dane, a nie interpretacja dlatego dane można pobrać:
https://community.wolfram.com/groups/-/m/t/1872608
życzę zdrowia
Marek
Komentarze obsługiwane przez CComment