Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Węgle kopalne - są to skały osadowe powstałe w wyniku nagromadzenia się i późniejszego przekształcania się szczątków roślinnych. Składają się z szeregu związków organicznych oraz mineralnych składników nieorganicznych i wody. Zawierają pierwiastki: węgiel, tlen, wodór, azot, siarkę, a także czasami arsen, uran, german, żelazo. Są stosowane między innymi jako materiał opałowy.
Antracyt – jest najsilniej przeobrażoną formą węgla kamiennego charakteryzującą się największa zawartością węgla, a co za tym idzie najwyższą wartością energetyczną ze spalania.
Ekogroszek – paliwo stałe (>=24 MJ/kg) produkowane z węgla kamiennego przeznaczone głównie do opalania w domach. Rozmiar ziaren pozwala na stosowanie ekogroszku w automatycznych dozownikach węgla. Ekogroszek cechuje się stosunkowo małą objętością popiołu po spaleniu. W handlu spotykane są podróbki ekogroszku składające się z miału węglowego niskiej jakości oraz lepiszcza, o znacznie gorszych parametrach grzewczych i emisyjnych.
Koks – paliwo stałe powstałe przez przemysłowe wygrzewanie węgla kamiennego w temperaturze 600-1200oC w specjalnych piecach. Cechuje się większą ilością kalorii, ponieważ zawiera od 90 do 95% węgla.

Które z paliw wybrać?

Problem wyboru paliwa na zimę jest bardzo trudny. W dużej mierze zależy od rodzaju pieca, kominka, oraz sposobu ogrzewania i komfortu użycia. Aby w łatwy sposób porównać paliwa, możemy rozpatrzyć ile kosztuje jedostka energetyczna np.: 1M stosowane w piecach. Związku z tym, że cenny są różne i bardzo zależne od okresu, rejonu po wstępnej kalkulacji wynika, że jeżeli mamy możliwość kupienia drewna prosto z leśnictwa oraz przechowania go - to takie rozwiązanie jest najtańsze. Najdrożej wychodzi ogrzewanie energią elektryczną.

Fragment struktury węglowej. Optymalizacja cząsteczki mechaniką kwantową. Laboratroim badawcze RootInnovation sp. z o.o. Wizualizacja programem Hyperchem 8.0

 

Pełna część jest dostępna po zalogowaniu się, wersja PDF, wydanie 4/2013 Otwarta Innowacja

Komentarze obsługiwane przez CComment