Średnie dziecko = zaburzenia emocjonalne?
Średnie dziecko = zaburzenia emocjonalne?
Emotional disorders in Middle child
Joanna Kowalczyk
Czasopismo Otwarta Innowacja, ISSN 2299-9604, Wydawca Rootinnovation sp. z o.o.
Opublikowano Otwarte Innowacje 1-2016
Abstrakt
Jeśli masz troje lub więcej dzieci, twojej rodziny może dotyczyć problem ”syndromu średniego dziecka.” Pierwsze dziecko to zawsze rewolucja w życiu rodziców. Drugie dziecko stanowi kolejne wyzwanie, a co się dzieje, gdy na świat przychodzi nasza trzecia pociecha? Bardzo często zdarza się, że najstarszy przyjmuje obowiązki tego ”odpowiedzialnego”, na najmłodszym naturalnie skupia się prawie cała uwaga, dotychczas poświęcana teraz już- średniemu dziecku. Jak w nowej sytuacji odnajdzie się ”średniak”? To już zależy tylko od rodziców.
Abstract:
If you have got three or more children it could be your problem. First child brought many changes. When the Second child is coming she or he is the youngest of all family. After that the family has got one child more so second child is middle child. First child is responsibility child, the youngest child receives the most proofs of love and attension. And what is happend with middle child? What is it “middle child syndrome”? How could the parents protect from “middle child syndrome“ their child?
Czytaj więcej: Średnie dziecko = zaburzenia emocjonalne?
Napisz komentarz (0 Komentarzy)Prawidłowy Montaż instalacji Gazowych do silników o zapłonie iskrowym
Prawidłowy Montaż instalacji Gazowych do silników o zapłonie iskrowym
Maciej Dworaczyńsk
Politechnika Wrocławska, Wydział Mechaniczny,
Otwarte innowacje 1-2016
Abstrakt:
Silniki pojazdów samochodowych o zapłonie iskrowym eksploatowane są, w dużej mierze, z zastosowaniem instalacji zasilania gazem LPG. Prawidłowy montaż instalacji LPG jest bardzo ważny i ma znaczący wpływ na późniejszą eksploatację. W niniejszej pracy przedstawiono zasady prawidłowego montażu instalacji gazowych w pojazdach. Zwrócono uwagę na typowe błędy przy montażu oraz pokazano jak ich uniknąć. Dodatkowo w artykule tym dość szczegółowo opisano elementy , z których składają się instalacje gazowe.
Słowa kluczowe: silnik spalinowy, instalacje gazowe, LPG, montaż instalacji, propan-butan, pojazd
Czytaj więcej: Prawidłowy Montaż instalacji Gazowych do silników o zapłonie iskrowym
Napisz komentarz (0 Komentarzy)Otwarte innowacje 2018 rok
2018 rok to kolejny rok wyzwań, które podejmujemy. Chcemy stworzyć markę jakości oraz pozyskać nowe możliwości. Wymaga to od nas potężnej pracy zespoły aby stworzyć na rynku markę, która kojarzyła bysie z innowacją oraz była interdyscyplinarna. Mamy plan i zrealizujemy to za pomocą:
1. Nowy schemat wydawniczy:
- w roku mają się ukazać 4 pełne numery minimum 30 stron bez reklam, dedykowane:
Innowacje w nauce – prace naukowców, młodych adeptów, którzy chcą przedstawić je światu.
Innowacje w biznesie – numer poświęcony rozwiązaniom technologicznym oraz nowym produktom
Innowacja jako inspiracja – ten numer dedykujemy rodzicom oraz dzieciom aby znajdowały ciekawe pomysły jak spędzić wspólnie czas.
Innowacje w motywacji – jak zarabiać, jak prowadzić biznes, jakie nowe ścieżki rozwoju, gdzie znaleźć dofinansowanie, jak pozyskać inwestorów, partnerów czyli wszystko co łączy się z pieniędzmi.
cztery działy i czerty kwartały. Zauważyliśmy, że sprzedaż i dystrybucja wersji drukowanej jest mniejsza niż wersji elektronicznej, która jest dostępna za darmo na stronach www.openin.pl, dlatego wprowadzamy modyfikację ścieżki dla autorów:
1. Autorzy piszą materiał
2. Wstępna ocena merytoryczna, jeżeli artykuł jest ciekawy wówczas przesyła się do recenzji
3. Jeżeli artykuł został zaakceptowany, wówczas pojawia się jego wersja elektroniczna na stronie, a po pewnym czasie zgodnie ze schematem wydania wersja drukowana.
Dzięki temu będzie większa dostępność tekstu dla użytkowników.
2. Nowość - Coworking w tworzeniu publikacji
Dodatkowo wprowadziliśmy, możliwość wspólnego pisania publikacji w postaci coworkingu ( co-working, z ang. pracować razem). Jeżeli nie czujesz się na siłach samodzielnie napisać publikacje a wiesz, że interesujący temat jest twoją pasją, możesz dołączyć się do publikacji i razem tworzyć treść na równi z autorami. Jest to innowacyjny otwarty sposób na zawiązywania kontaktów oraz budowania możliwości. Naprawdę warto!!! Jeżeli masz publikację, którą byś chciał poprowadzić taką ścieżką również zapraszamy. I co najważniejsze zdajemy sobie sprawę, że nie które publikację mogą okazać się przełomowe na miarę treści do Nature czy Science – dlatego od autorów nie zmuszamy do drukowania w naszym czasopiśmie. Więc jak masz materiał i potrzebujesz pomocy ZAPRASZAMY!!! Więcej
3. Nowy kontent
Aby pozyskać odbiorców i autorów staramy się ubogacić nasz kontent. W zeszłym roku mieliśmy ponad 1500osób miesięcznie ze średnim czasem ok. 2minut na sesje. Obecnie chcemy zwiększyć o co najmniej 10 krotnie odwiedzających przy zachowaniu długości sesji. Dlatego:
- Na stronie wprowadzamy możliwość publikowania własnych materiałów nie koniecznie objętych schematem wydawniczym.
- Pozyskaliśmy treść z czasopisma Postępy Farmacji (ISSN 2084 3569) aby informacje zawarte w tych czasopisma były dostępne dla naszych użytkowników.
- W prowadzimy w dziale inspiracji cykl wybranych filmów rozszerzających horyzonty myślowe, czyli takie które warto zobaczyć, lub przynajmniej spróbować
- dodaliśmy komentarze, głosowanie nad artykułami
4. Rozbudowa zespołu
Najcenniejsze to co mamy to ludzie, jeżeli chcesz dołączyć do zespołu lub świadczyć usługi za pośrednictwem portalu openin.pl lub w zespole zapraszamy do kontaktu.
Rok 2018 podejmij wyzwanie!
Zapraszam redaktor Marek Doskocz
Napisz komentarz (0 Komentarzy)UV-VIS - Zastosowanie ultraszybkiego spektrometru UV-VIS w chemii, fizyce i medynie.
Abstrakt:
Przygotowywana jest publikacja z dziedziny UV-VIS, na wyposarzeniu laboratorium jest szybki spektrofotometr
Przewidywana data zakończenia:
04.2018
Poszukiwana:
Praktyczne przykłady gdzie można taką technologię zastosować
Więcej informacji oraz zgłoszenie poprzez formularz kontaktowy.
Napisz komentarz (0 Komentarzy)
Optymalne normy pierwiastków w wodzie
Abstrakt:
Definiowane maksymalne stężenia pierwiastków w wodzie były określane kilkadziesiąt lat temu. Obecnie techniki analityczne zmieniły się pozwalają na szerszą analizę pierwiastków. Niestety wzrosło także zanieczyszczenie wody. Niestety świadomość społeczna tych tematów nie zmieniła się. W przygotowywanej pracy staramy się poruszyć temat:
- oznaczenie wszystkich pierwiastków
- zdefiniowanie optymalnych maksymalnych bezpiecznych stężeń na podstawie dziennego zapotrzebowania na mikroelement
- zastosowanie tego w "realnym świecie".
Badania są prowadzone razem z serwisem http://pierwiastki.eu/
Przewidywana data zakończenia:
03.2018
Poszukiwani:
Eksperci posiadający wiedzę roli pierwiastków w organizmie człowieka
Osoby chętne do wysłania próbek swojej wody do analizy
Więcej informacji oraz zgłoszenie poprzez formularz kontaktowy.
Napisz komentarz (0 Komentarzy)
WSPÓŁCZESNA CYTOMETRIA PRZEPŁYWOWA
WSPÓŁCZESNA CYTOMETRIA PRZEPŁYWOWA
Anna Skotny1, Joanna Pucińska
Cytometria przepływowa jest bardzo obiecującą techniką badawczą i diagnostyczną, znajdującą zastosowanie w wielu dziedzinach nauki, medycyny i biotechnologii. Umożliwia ona zarówno charakterystykę jakościową, jak i ilościową badanych komórek. Cytometria przepływowa pozwala na opisanie populacji komórek, która może stanowić nawet mniej niż 1% badanej próbki. Dzięki rozwojowi techniki i biotechnologii współczesne cytometry pozwalają na jednoczesną analizę wielu parametrów badanych próbek. Pomiar jest szybki, a pozyskiwane dane można analizować wykorzystując ogólnie dostępne narzędzia i metody statystyczne. W niniejszym artykule omówiono zasadę działania oraz wybrane zastosowania współczesnej cytometrii przepływowej.
Czytaj więcej: WSPÓŁCZESNA CYTOMETRIA PRZEPŁYWOWA
Napisz komentarz (0 Komentarzy)WPŁYW KOENZYMU Q10 NA STRES OKSYDACYJNY KOMÓRKI INDUKOWANY KSENOBIOTYKAMI
WPŁYW KOENZYMU Q10 NA STRES OKSYDACYJNY KOMÓRKI INDUKOWANY KSENOBIOTYKAMI
Cisplatyna jest cytostatykiem o wysokiej skuteczności w leczeniu nowotworów złośliwych, jednak powoduje poważne skutki uboczne, najczęściej w postaci uszkodzenia nerek (nefrotoksyczność), wątroby (hepatotoksyczność) i narządu słuchu (ototoksyczność). Jednym z ubocznych skutków chemioterapii przy zastosowaniu cisplatyny jest wywoływanie przez ten ksenobiotyk stresu oksydacyjnego w komórkach. Wolne rodniki powstające pod wpływem cisplatyny mogą być neutralizowane przez egzogenne i endogenne antyoksydanty (np. koenzym Q10). Koenzym Q10 (CoQ10) jest silnym antyoksydantem nieenzymatycznym, obecnym we wszystkich komórkach organizmu człowieka. W warunkach fizjologicznych, CoQ10 syntetyzowany jest w wystarczających ilościach do prawidłowej ochrony antyoksydacyjnej komórek, jednak w przebiegu chorób nowotworowych, a także podczas chemioterapii jego stężenie może znacznie się obniżyć. Celem przeprowadzonych badań była charakterystyka wpływu CoQ10 na stres oksydacyjny komórki indukowany cisplatyną. Za pomocą metod spektrofotometrycznych, oznaczano in vitro aktywność enzymów antyoksydacyjnych w erytrocytach – dysmutazy ponadtlenkowej (SOD) i peroksydazy glutationowej (GPx) oraz w mitochondriach – aktywność enzymu detoksykacyjnego II fazy biotransformacji – S-transferazy glutationowej (GST) po dodaniu cisplatyny oraz oceniano wpływ CoQ10 na aktywność tych enzymów. Na podstawie przeprowadzonych badań wykazano, że w stresie oksydacyjnym indukowanym cisplatyną, CoQ10 hamował spadek aktywności SOD oraz GPx w krwinkach czerwonych po dodaniu ksenobiotyku. Suplementacja CoQ10 u pacjentów przed rozpoczęciem chemioterapii może uzupełniać niedobory tego związku w organizmie oraz zwiększać odporność komórek na uszkodzenia oksydacyjne indukowane ksenobiotykiem.
Czytaj więcej: WPŁYW KOENZYMU Q10 NA STRES OKSYDACYJNY KOMÓRKI INDUKOWANY KSENOBIOTYKAMI
Napisz komentarz (0 Komentarzy)Zarządzanie własnością intelektualną w przemyśle farmaceutycznym
Zarządzanie własnością intelektualną w przemyśle farmaceutycznym
Barbara Łania-Pietrzak
MARIFA Zarządzanie Własnością Intelektulaną www.marifa.pl
Własność intelektualna (IP) w przemyśle farmaceutycznym jest jednym z kluczowych dla tej branży zagadnień. Z jednej strony ochrona patentowa leków, sposobów ich wytwarzania czy pierwszego (i kolejnych) zastosowań medycznych dają wytwórcy leków czas na odzyskanie środków zainwestowanych w opracowanie leku oraz wypracowanie zysku. Z drugiej strony ograniczenie czasu obowiązywania patentów jest znaczącym problemem dla firm farmaceutycznych.
Przemysł farmaceutyczny, jak chyba żaden inny na świecie, ma charakter globalny i wymaga od przedsiębiorstw prowadzenia odpowiedniej polityki zarządzania własnością intelektualną. Biorąc pod uwagę, iż wprowadzenie na rynek nowego leku to koszt rzędu kilkuset milionów dolarów, żadna firma nie zaryzykuje szybkiego uwolnienia swojej własności intelektualnej do domeny publicznej, zanim nie uzyska odpowiednio wysokiej stopy zwrotu [1].
Tworzenie, uzyskiwanie, ochrona i zarządzanie własnością intelektualną są jedną z głównych aktywności korporacji farmaceutycznych, na równi z zarządzaniem finansami czy strategią marketingową. W szczególności obserwowana rewolucja naukowa wymaga specjalnego traktowania zagadnień własności intelektualnej i uwzględniania zagadnień IP w procesach decyzyjnych dotyczących strategii przedsiębiorstwa.
Czytaj więcej: Zarządzanie własnością intelektualną w przemyśle farmaceutycznym
Napisz komentarz (0 Komentarzy)Nowości w leczeniu cukrzycy. Rola albuminy
Nowości w leczeniu cukrzycy. Rola albuminy
Diabetes Mellitus News. The role of albumin.
Katarzyna Wilgusz, Ewa Pałęga
Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Analityki Medycznej, Katedra i Zakład Chemii Analitycznej, ul. Borowska 211 A, 50-566 Wrocław,
Abstrakt: Albumina jest białkiem, które ma wpływ na wydłużenie biologicznego półtrwania leków w organizmie. Wykorzystanie albuminy jako nośnika leków jest możliwe poprzez tworzenie pochodnych substancji czynnych o zwiększonym powinowactwie do tego białka Poprawę farmakokinetyki leków przeciwcukrzycowych, obserwuje się w preparatach będących połączeniami leku z kwasami tłuszczowymi, t.j. detemir (Levemir) oraz liraglutyd (Victoza). Dodatkowo alternatywą dla preparatów w iniekcjach jest doustny inhibitor kotransportera 2 glukozy sodowej – dapagliflozyna (substancja czynna leku Forxiga ), którego biologiczny czas półtrwania wynosi ok. 10-12 godz. . Mechanizm działania tego leku polega na zmniejszeniu i ograniczeniu nerkowego wchłaniania zwrotnego glukozy, co prowadzi do zwiększonego wydalania glukozy z ustroju, a co za tym idzie do spadku jej stężenia we krwi.
Słowa kluczowe: cukrzyca, insulina, albumina, Levemir, Victoza, Forxiga.
Abstract: Albumin-binding to drugs is considered to be an effective means of prolonging the circulation lifetimes. Antidiabetic drug pharmacokinetics is improved when the drug is modified by fatty acids, i.e., detemir (Levemir) and liraglutide (Victoza). In addition, alternative formulations injection is an oral inhibitor of sodium glucose cotransporter 2 - dapagliflozin (Forxiga) - the biological half-life is up to 10-12 hours. The mechanism of action of this drug is to decrease and reducing the renal glucose reabsorption, which leads to increased glucose excretion from the body, and thus to reduce its concentration in the blood.
Keywords: diabetes mellitus, insulin, albumin, Levemir, Victoza, Forxiga.
Czytaj więcej: Nowości w leczeniu cukrzycy. Rola albuminy
Napisz komentarz (0 Komentarzy)Historia leków psychotropowych
Historia leków psychotropowych
History of psychotropoc drugs
Magdalena Stafińska
Katedra i Oddział Kliniczny Chorób Wewnętrznych Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
Abstrakt: Człowiek już od zarania dziejów interesował się związkiem pomiędzy umysłem a ciałem. Historia medycyny to nie tylko historia chirurgii, anestezjologii i ogólnie pojętej walki z chorobami, ale także historia farmakologii i farmakoterapii. Były jednak i takie schorzenia, które przez wieki stanowiły wyzwanie dla lekarzy. Bez wątpienia można by do nich zaliczyć choroby psychiczne. Przez wiele stuleci stanowiły one zagadkę dla całego medycznego świata, ponieważ lekarze nie byli w stanie znaleźć na nie skutecznego lekarstwa. W pracy przedstawiono zarys historyczny odkryć i stosowania wybranych leków psychotropowych z ujęciem prekursorów tych leków, czyli substancji naturalnych zawartych w niektórych roślinach.
Słowa kluczowe: historia leków psychotropowych, leki psychotropowe, prekursorzy leków psychotropowych.
Abstract: The man from earliest times interests in the relationship between mind and body. The history of medicine is not only a history of surgery, anesthesia and general sense the fight against disease, but also the history of pharmacology and pharmacotherapy. However there were diseases that for centuries were a challenge for physicians. Without a doubt, they could be classified into mental illness. For many centuries they were the puzzle and a challenge for the medical world, because doctors have not been able to find no effective cure. The paper outlines the historical discoveries and the use of psychotropic drugs selected with the recognition of the precursors of these drugs, which were the natural substances contained in certain plants.
Keywords: : history of psychiatric drugs, psychotropic drugs, precursors of psychotropic drugs.
Czytaj więcej: Historia leków psychotropowych
Napisz komentarz (1 Komentarz)Dary przyrody – występujące w roślinach hydroksylaktony terpenoidowe
Dary przyrody – występujące w roślinach hydroksylaktony terpenoidowe
The gifts of nature - terpenoid hydroxylactones found in plants
Małgorzata Grabarczyk
Katedra Chemii, Uniwersytet Przyrodniczy We Wrocławiu, ul. Norwida 25/27, 50-375 Wrocław, tel. 71 320 52 52,
Abstrakt: Związki zawierające w swojej strukturze pierścień laktonowy oraz grupę hydroksylową występują w wielu egzotycznych roślinach. Z obecnością hydroksylaktonów wiążą się właściwości lecznicze roślin, które medycyna ludowa wykorzystuje od dawna. W artykule zaprezentowano szereg hydroksylaktonów wykazujących różnorodną aktywność biologiczną: przeciwnowotworową, przeciwgrzybiczną, przeciwzapalną, przeciwreumatyczną. Laktony wykorzystywane w medycynie ludowej są alternatywą dla obecnie stosowanych preparatów leczniczych.
Słowa kluczowe: hydroksylaktony terpenoidowe, rośliny lecznicze, aktywność biologiczna
Abstract: Compounds containing in their structure a lactone ring and a hydroxy group occur in many exotic plants. With the presence of hydroxylactones are associate medicinal properties of plants, use in folk medicine for a long time. The article presents a number of hydroxylactones exhibiting different biological activities: anticancer, antifungal, anti-inflammatory, antirheumatic. These lactones used in folk medicine are an alternative to the currently used medicinal preparations.
Keywords: terpenoids hydroxylactones, medicinal plants, biological activity
Czytaj więcej: Dary przyrody – występujące w roślinach hydroksylaktony terpenoidowe
Napisz komentarz (1 Komentarz)Wstep do wydania 3-4/2013
Słowo wstępu
Wychodząc z apteki (a o tej porze roku wizyty w aptekach są niestety dość częste) zwykle uważamy, że zapłaciliśmy za leki zdecydowanie za dużo. Zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy z tego ile kosztuje wyprodukowanie, badania i dopuszczenie leku do obrotu. Firma, która wypuściła na rynek najdroższy lek świata Glyberę podaje, że ustawienie i przetestowanie terapii tym lekiem kosztowało ponad 50 mln euro. Oczywiście inwestycja ta szybko się zwróci ponieważ koszt terapii jednego pacjenta oszacowano na ponad 1,2 mln euro. Glybera to pierwszy preparat genetyczny, który w 2012 roku został przez Komisję Europejską oficjalnie dopuszczony do leczenia w całej Unii Europejskiej. Lek ten przeznaczony jest dla osób cierpiących na rzadką wrodzoną chorobę związaną z niemożnością właściwego trawienia tłuszczów.To choroba, w której z powodu defektu genu brakuje enzymu odpowiedzialnego za rozkładanie tłuszczów, co prowadzi do ciężkich wielokrotnych napadów zapalenia trzustki, stanowiących powikłania groźne dla życia. Glybera to nie jedyny lek, którego cena szokuje. Przed zarejestrowaniem Glybery najdroższym lekiem świata był Soliris, który leczy również rzadką chorobę, polegającą na tym, że układ odpornościowy niszczy podczas nocy czerwone krwinki. Roczna kuracja tym lekiem (a często leczenie trwa znacznie dłużej) kosztuje około 400 tys. dolarów. Równie drogi jest preparat Elaprase stosowany w leczeniu pacjentów z zespołem Huntera, choroby genetycznej charakteryzującej się niedoborem enzymu rozkładającego w organizmie cukry. Jeżeli cukry nie zostaną rozłożone, następują uszkodzenia funkcji komórek. Wymienione preparaty oraz kilka innych, których ceny przekraczają 200 tys. dolarow stosowane są głównie w chorobach o podłożu genetycznym a mechanizm działania tych leków sprowadza się do odbudowywania uszkodzonych struktur DNA. Tak naprawdę dopiero najbliższe lata pokażą czy najnowszej generacji leki, do których należy Glybera, spełnią oczekiwania i będą w pełni skuteczne.
dr hab. Lilianna
Trynda-Lemiesz
Redaktor Naczelny
Postępów Farmacji
(Dane na podstawie streszczenia EPAR (Europejskiego Publicznego Sprawozdania Oceniającego) dotyczącego leku Glybera.
Strona 8 z 15