Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Każdy z nas pozostawia na parkingu auto, czasami jak mamy szczęście mamy zacienione miejsce lub podziemny garaż. Ale osoby które zostawiły swoje auto na słońcu w upalny dzień musza się liczyć z gorącym powitaniem. Czy da się temu zaradzić jakoś, oraz czym można się kierować wynajmując auto na wakacje w słonecznych krajach?. Jednym z ważnych czynników jest kolor auta....

 

 

Portal moto.wp.pl przeprowadził test nagrzewania się samochodu w zależności od temperatury. Niestety na stronach www nie można znaleźć szczegółów testu jedynie podają wyniki temperatury karoserii oraz temperatury w środku.  Wśród badanych kolorów lakierów znalazły się takie czarny, biały, czerwony, żółty oraz grafitowy, zielony, złoty, srebrny metalik.

 

 

 

Wykres temperatury wnętrza samochodu w zależności od koloru lakieru sporządzono na podstawie danych ze strony www.moto.wp.pl

 

Tak jak można było przypuszczać, na słońcu w temperaturze otoczenia 34, najchłodniej było w samochodzie białym 47 stopni, a najgoręcej w samochodzie czarnym 57 stopni. Olbrzymia rozpiętość temperatur 10 stopni pokazuje, że wybór koloru samochodu jest ważnym elementem. Czarny lepiej wygląda, ale za to biały wita nas chłodniejszym wnętrzem w upalny dzień.

 

Portal nasz poleca do wypożyczania samochody białe ;), ale jeszcze bardziej poleca montowanie ogniw słonecznych, które zamienią tą energię w upalny dzień na energię wykorzystaną w jeździe.

 

(dokładne warunki ekspozycji, model samochodu, czy był to ten sam model samochodu czy były to różne samochody – po rysunkach na stronie www można wywnioskować że auta były różne oraz z różnych krajów )

 

amy węgiel, a to surowiec przyszłości.

Komentarze obsługiwane przez CComment