Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Nazwa:

2019-nCoV, znany również jako koronawirus Wuhan, grypa Wuhan, wirus zapalenia płuc na rynku owoców morza w Wuhan i zapalenie płuc w Wuhan. 12 lutego 2020 oficjalna nazwa tego wirusa to SARS-CoV-2

Czym jest:


Jest pozytywnym, jednoniciowym koronawirusem RNA (raczej betakoronowirusem) po raz pierwszy zgłoszono w 2019 r. Wirus sekwencjonowano genetycznie po badaniu kwasu nukleinowego na dodatniej próbce od pacjenta z zapaleniem płuc podczas wybuchu nowego koronawirusa w latach 2019–2020 (2019-nCoV).  Jego sekwencje można zobaczyć genBank: MN908947.3

Skąd pochodzi:

W dniu 15 stycznia 2020 r. WHO podało do wiadomości protokół diagnostycznych dla 2019-nCoV,w sprawie testów opracowany przez zespół wirusologii ze szpitala Charité w Niemczech. Natomiast 22 stycznia 2020 r. Naukowcy z Peking University, Guangxi Traditional Chinese Medical University, Ningbo University i Wuhan Biology Engineering College opublikowali artykuł [https://doi.org/10.1002/jmv.25682] stwierdzający, że nowo zidentyfikowany koronawirus wydaje się być rekobinowanym koronowirusem nietoperza a nieznanym gatunkiem. Przypuszczają oni także, że wąż jest najbardziej prawdopodobnym rezerwuarem w dzikiej przyrodzie. Prawdopodobnie wąż pochodzi z rodziny Niemrawiec prążkowany (Bungarus multicinctus) i był produktem spożywczym na rynku jedzenia w Wuhan.


Co wywołują koronowirusy:

Choroby, które mogą wywoływać to: przeziębienie, jak i cięższe choroby, takie jak zespół oddechowy na Bliskim Wschodzie (MERS) i zespół ostrego ostrego układu oddechowego (SARS), obecnie choroba ta nazywa się COVID19 od co- korony, vi-iwrusa, d- disease (ang. choroba). 19 - rok wybuchu zagrożenia. Koronawirusy są szeroką rodziną wirusów, wcześniej znane było tylko sześć (229E, NL63, OC43, HKU1, MERS-CoV, SARS-CoV), teraz już 7.

Objawy:


Zarejestrowane objawy obejmowały:
- gorączkę: w 90% przypadków,
- zmęczenie i suchy kaszel w 80%,
- duszność u 20%,
- z zaburzeniami oddychania u 15%.
 Prześwietlenie klatki piersiowej pokazuje nacieki w obu płucach. W momencie przyjęcia osób hospitalizowanych objawy czynności życiowych były zasadniczo stabilne. Badania krwi często wykazały niską liczbę białych krwinek (leukopenia i limfopenia).Zarażonych

Na dzień dzisiejszy (23 styczeń 2020) w Chinach, Vietnamie, Europie, USA stwierdzono zakażenie ponad 1000 osób. Miasto Wuhan oraz pobliskie miasta są zamykane – aglomeracje są duże, szacuje się, że ponad 11 milionów ludzi jest na terenie objętym chorobą.


Jak jest naprawdę?


Nie wiemy i nie będziemy wiedzieć. Chiny są specyficznym krajem, o innej niż europejska kultura.  Dodatkowo występowanie choroby może wpłynąć negatywnie na eksport towarów, a co za tym na ekonomie całego świata. Fakt jest taki, że wirus jest oraz jest trudny już do kontroli.

 

Krótki artykuł powstał w oparciu o informacje naukowe, publikację, a także informacje z Wikipedii. Rysunek z replikacji autorstwa Crenim, Created: 30 April 2008, wikipedia.

Komentarze obsługiwane przez CComment