Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

W tym artykule, nie będzie o tym, że jedzenie pomidorów uchroni przed koronawirusem, ale o jednej pracy – dość starej, bo z 2005 roku, pokazującej piękno nauki, pomysł walki tanimi metodami z SARS, a także o wybitnym, naprawdę wybitnym POLAKU, Zapraszam do lektury. Materiał ma być inspiracją do pracy oraz do nauki.

Pierwszy film na Youtube.

 

Praca, która była inspiracją.

Proc Natl Acad Sci U S A. 2005 Jun 21; 102(25): 9062–9067. Severe acute respiratory syndrome (SARS) S protein production in plants: Development of recombinant vaccine Natalia Pogrebnyak,* Maxim Golovkin,* Vyacheslav Andrianov, Sergei Spitsin, Yuriy Smirnov, Richard Egolf, and Hilary Koprowski

Może się zdziwicie, ale jeden z autorów to prof. Hilary Koprowski (ur. 5 grudnia 1916 w Warszawie, zm. 11 kwietnia 2013 w Filadelfii) – polski lekarz, wirusolog i immunolog, nauczyciel akademicki, odkrywca i twórca pierwszej w świecie (1950), skutecznej szczepionki przeciwko wirusowi polio, wywołującemu chorobę Heinego-Medina.

Przejdźmy teraz do publikacji:


1. Naukowcy stwierdzili po epidemii SARS, że potrzeba taniej szczepionki dla tej choroby.


2. Analizowali prace i wybrali białko szczytowe koronawirusa SARS(Cov), upraszając, zwrócili uwagę na białko S1, dokładnie N-końcowy fragment białka S SARS-CoV S (S1).


3. Włączyli fragmentu S1 do genomów roślin: pomidora i tytoniu o zmniejszonej zawartości nikotyny, a także jego transkrypcję potwierdzono analizami PCR i RT-PCR,


4. Wysokie poziomy ekspresji rekombinowanego białka S1 zaobserwowano w kilku liniach transgenicznych za pomocą analizy Western blot przy użyciu specyficznych przeciwciał.

A jak wyniki z publikacji:?


„Podsumowując, nasze badanie pokazuje udaną ekspresję białka SARS-CoV S w roślinach transgenicznych w ilościach wystarczających do indukcji odpowiedzi przeciwciał po karmieniu myszy materiałem transgenicznym. Myszy pozajelitowo zagruntowane antygenem pochodzenia roślinnego rozwinęły odpowiedź immunologiczną po immunizacji przypominającej. Postęp w kierunku ustanowienia bezpiecznego i niedrogiego programu szczepień czeka na dalsze badania z innymi zwierzętami i optymalizację protokołów żywieniowych, które mogą obejmować na przykład doustne podawanie szczepionki pod jednostkowej wyrażonej w owocach pomidora, a następnie wzmocnienie antygenem pochodzącym z tytoniu.”


Wnioski:

  • - mamy cudownych naukowców, niestety prof. już nie żyje, dobrze by było dbać o kadrę naukową w czasie epidemii.
  • - jeżeli 15 lat temu opracowano taki prosty sposób i tani, to pomyślcie sobie, jakie są obecnie rozwiązania w laboratoriach światowych.
  • - rośliny modyfikowane genetycznie mogą uratować, zmienić bieg historii lub nawet zabić.
  • - uczcie dzieci, a nie tylko gry i filmy jak to powiedział prezydent Wrocławia podczas ogłoszenia zamknięcia szkół: „Dajmy im gry komputerowe, dajmy im dostęp do Netliksa, albo książkę w ostateczności.” - to chyba są czasy ostateczności ;)
  • - dbajcie o zdrowie, jedzie dużo zdrowych warzyw i owoców, śpijcie i trzymajcie się w domu :D

 

 

Więcej o naszym wspaniałym rodaku:


Urodził się w zasymilowanej rodzinie żydowskiej, jako syn Pawła Koprowskiego (1882-1957) i Sonii z domu Berland (1883-1967). Jego rodzice poznali się 1906, a pobrali sześć lat później, ojciec był właścicielem niewielkiej firmy produkującej i handlującej tekstyliami, matka dentystką pochodzącą z Berdyczowa. Dorastał w Warszawie, gdzie ukończył XI LO im. Mikołaja Reja, a później studia medyczne, uzyskując dyplom na Uniwersytecie Warszawskim; studiował też w konserwatorium muzycznym w Warszawie oraz w Akademii Św. Cecylii w Rzymie. W lipcu 1938 roku poślubił Irenę Grasberg, cytolożkę i lekarkę, z którą miał dwóch synów Claude'a i Christophera. Od 1939 roku poza Polską, od 1944 w USA. Profesor nadzwyczajny na Thomas Jefferson University, członek Polskiej Akademii Nauk.

W trakcie badań nad wirusem, po wielu próbach, znalazł gospodarza, który w warunkach naturalnych nie zakaża się i z którego wirus wychodzi osłabiony (był to szczur bawełniany). Koprowski wraz ze swymi asystentami pobierał od zakażonych szczurów wycinki mózgu i wstrzykiwał je następnemu szczurowi. Po kilkunastu takich zabiegach otrzymywano żywego, lecz osłabionego wirusa.

Po raz pierwszy szczepionka Koprowskiego została podana 27 lutego 1950 roku, a pierwsze masowe szczepienie miało miejsce w roku 1958 roku w Kongo. Dzięki wygodnej, doustnej formie podawania, w ciągu zaledwie sześciu tygodni zaszczepiono ponad 250 tysięcy dzieci i niemowląt. Jesienią 1959 roku z inicjatywy ówczesnego dyrektora Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie profesora Feliksa Przesmyckiego rozpoczęto masowe szczepienia w Polsce. Od 1951 r. w Polsce trwała epidemia polio, początkowo rocznie chorowało 2–3 tysięcy dzieci, w 1958 roku już 6 tysięcy. Koprowski dzięki swym wpływom uzyskał od firmy farmaceutycznej Wyeth dziewięć milionów dawek, które zużytkowano w czasie ośmiu miesięcy szczepień. Efekt był natychmiastowy, liczba zachorowań zaczęła gwałtownie spadać. O ile w 1959 roku zanotowano jeszcze ponad 1000 zachorowań, o tyle w roku 1963 już tylko 30 nowych przypadków, a liczba zgonów spadła z kilkuset rocznie do dwóch[2].

Wiele lat mieszkał w USA, opublikował ponad 850 prac naukowych, przez wiele lat kierował Instytutem Wistara w Filadelfii. Mimo sędziwego wieku, do śmierci był dyrektorem Instytutu Biotechnologii i Zaawansowanej Medycyny Molekularnej oraz Centrum Neurowirusologii na Uniwersytecie Thomasa Jeffersona w Filadelfii. Założył Fundację im. Koprowskich, mającą na celu przede wszystkim wspieranie rozwoju nauki w Polsce oraz współpracy naukowej polsko-amerykańskiej. Jest również autorem utworów muzycznych.

We francuskim filmie dokumentalnym pt. Czy świat oszalał? Skąd wzięło się AIDS, twierdzono, powtarzając oskarżenie z 1992 r. publikowane na łamach pisma „Rolling Stone” oraz tygodników „Nature” i „Science”, że przyczyną rozpowszechnienia się AIDS w Afryce, a następnie na całym świecie, była wynaleziona przez Koprowskiego szczepionka przeciwko chorobie Heinego-Medina. Oskarżenia te zostały obalone przez naukowców. Wikipedia

 

Osoby chcące wiedzieć co było za 5 lat, zaprasza do czytania,: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4769796/ czytajcie publikacje, bo to jest ciekawy materiał.

 

Dla zaintersowanych - jak można wykonać analizę i odpowiedzieć na pytanie: czy struktura wirusa SARS-COV jest taka sama jak obecny "panujący":

1. Potrzebujemy struktury wirusa:

wirus z Wuhan MN908947 : https://www.ncbi.nlm.nih.gov/nuccore/MN908947

wirus z Publikacji prof. Hilarego Koprowskiego: National Center for Biotechnology Information no. NC 004718 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/nuccore/NC_004718

wchodzimy na stronę: https://blast.ncbi.nlm.nih.gov/Blast.cgi?PAGE_TYPE=BlastSearch&BLAST_SPEC=blast2seq&LINK_LOC=align2seq

i umieszczamy w odpowiednich oknach oznaczenia naszych wirusów.

Potem klikamy BLAST i mamy:

 

badania można zobaczyć na stronie: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/projects/msaviewer/?coloring=fbd&key=6llwgPZbKYKFdWeFpmRRewHEaiM1UjtXN1EfRwtDGW2IX51bTGGVFxzIKf17bJwRzQmQHY451TySJoYrgC2MNr4fgxGvLYU&expand=0,1

 

 ... no i wpisujemy na naszej stronie komentarze.

 

 

Komentarze obsługiwane przez CComment