Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Wodórwodór


Wodór jako paliwo wysoko energetyczne jest doskonałym medium, które oprócz energii elektrycznej może dać prąd elektryczny. Mimo że pomysł jest futurystyczny to jednak warto rozważyć możliwości takiej technologii.

 

 Pierwsze - zastanówmy się jak bardzo jest energetyczny wodór.

Spalając 2 gramy wodoru, które warunkach normalnych zajmują 22.4dm3 uzyskujemy 285, 83 kJ. Należy także nadmienić, że szybkość spalania, czyli szybkość z jaką płomień przesuwa się przez palną mieszaninę gazów dla wodoru wynosi 2, 65-3,25 m/s i jest o rząd większy od spalania metanu czy benzyny.

Sposób wykorzystania wodoru

Wodór można wykorzystać w dwojaki sposób, 1. tylko spalanie, 2 – ogniwa, które wygenerują prąd elektryczny, a nie zużyty gaz można spalić dodatkowo. Jedno i drugie powinno dostarczyć oszczędności w gospodarstwie domowym.

Ile energii potrzebujemy?

Zapotrzebowanie na energię elektryczną jest uzależnione od gospodarstwa domowego. Dla naszego domu można sprawdzić na liczniku albo po rachunkach za prąd energetyczny. Natomiast energię cieplną jest już trudniej zbilansować. Możemy przyjąć, że sezon grzewczy w Polsce trwa 220 dni (średnia temperatura wynosi 3 stopnie C -Jest to okres od stycznia do kwietnia i od października do grudnia oraz kilka dni w maju i wrześniu.). Ciepło, które jest potrzebne dla domu w technologii tradycyjnej zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa od 90 do 120 kWh/ (m²/rok). Dla domów budowanych w specjalnych (niskoenergetycznych) technologiach wartość ta jest o wiele mniejsza i wynosi od 30 do 60 kWh/ (m²/rok). Jeżeli podczas budowy domu położona nacisk na energooszczędność (dom pasywny) potrzebuje poniżej 15 kWh/ (m²/rok). 15 kWh energii odpowiada spaleniu 1,5 l oleju opałowego, bądź 1,7 m³ gazu ziemnego, czy też 2,3 kg węgla , 1 kWh = 3,6 MJ . Aby ogrzać 100 metrowy dom w ciągu roku potrzeba od 12000- 1500kWh , czyli po przeliczeniu na wodór (1kWh – 3600kJ ), zajmuje co najmniej424m3 – warunkach normalnych.

Źródła wodoru w gospodarstwie domowym

Źródłami wodoru w gospodarstwie domowym mogą być darmowe źródła prądu np.; panele słoneczne, odpada wówczas sterownik systemu oraz elektrolizę można zacząć od bardzo małych napięć. Inne źródła to elektrownia wiatrowa, wodna, czy instalację uzyskujące prąd elektryczny z ciepła. Innych darmowych źródeł prądu nie ma.

Wada rozwiązania – dom na wodór

Wadą tego rozwiązania jest przechowywanie wodoru, instalacja musi być odporna na dyfuzję wodoru oraz być olbrzymia – warunkach normalnych, czy nawet pod podwyższonym ciśnieniem wymaga zbiornika około 400m3 co jest większe niż cysterna kolejowa. Nie każdego będzie stać, aby taką cysternę zakopać w ogródku. Dodatkowo koszt zbiornika znacznie przewyższa oszczędności. Jednak pomysł wydaje się dobry, aby cały rok- generować paliwo za darmo np.: ze słońca a potem w zimie z używać. Wodór nie nadaje się na ten rodzaj paliwa mimo, że podobne rozwiązania np.: Greenenergy Box firmy Areva – są wykorzystywane np.: w stabilizacji energetycznej miasta La Croix Valmer w południowo-wschodniej Francji.

Wasze pomysły

Jakie inne pomysły nasuwają się wam dotyczące kwestii generowania i przechowywania energii na długi okres. Czekamy na opinie i komentarze. Najciekawsze komentarze nagrodzimy nagrodą niespodzianką.

 

Komentarze obsługiwane przez CComment